Antioxidant lesný med
Lesný med má korenisté aróma, neopakovateľnú harmonickú, lahodnú chuť a vysoký obsah minerálnych látok.
Včely zbierajú nektár ako na kvetoch napríklad malín, černíc, vŕbovky, starčeka a iné., tak aj na stromoch smrekov, jedlí a javora v podobe medovej rosy.
Medy lesné obsahujú veľké množstvo účinných látok napr. biologicky aktívne železo, čo výrazne posilňuje celý organizmus a nervový systém.
Lesný med je charakteristický svojou výraznou chuťou a silnejšou, avšak príjemnou arómou. Má tmavú jantárovú farbu, ktorú spôsobujú rastlinné farbivá v miazge drevín. Obsahuje predovšetkým nektár z malín, černíc, lúčnych kvetov a medovicu stromov. Je ľahko stráviteľný, má protizápalové účinky, používa sa k podpore liečby ochorení dýchacích ciest.
Med na rozdiel od cukru obsahuje minerálne látky, enzýmy a vitamíny prospešné pre organizmus. Má antioxidačné, antibakteriálne a probiotické vlastnosti.
V porovnaní s kvetovým medom obsahuje viac fruktózy, dextrínov, flavonoidov, ale hlavne väčšie množstvo minerálnych látok a stopových prvkov, prospievajúcich ľudskému organizmu, preto je vhodný pre športovcov a ťažko pracujúcich.
Má charakteristickú, veľmi lahodnú vôňu a aromatickú chuť, pre ktoré sú tieto medy veľmi obľúbené, žiadané a cenené.
Hlavnou zložkou medu sú jednoduché cukry fruktóza a glukóza, ktorých obsah spolu predstavuje približne 70%. Nerozštiepená sacharóza a vyššie cukry tvoria do 10%. Približne 18% tvorí voda. Ďalej sú v mede zastúpené organické kyseliny, antioxidanty, aminokyseliny, enzýmy, bielkoviny, minerálne látky: vápnik, horčík, draslík a sodík, stopové prvky: železo, zinok, meď, kobalt, mangán, vitamíny najmä: B1, B2, B6, B12, C ale aj vitamíny D, A, P, K, E.