Lecitín a jeho pozitívne účinky

Lecitín je v našom tele súčasťou takmer každej bunky, preto je veľmi dôležitý pre správne fungovanie životne dôležitých funkcií. Býva označovaný ako "potrava pre mozog" a zúčastňuje sa na mentálnych a nervových procesoch.

Lecitín je prírodným antioxidantom prirodzene obsiahnutým v každej živej bunke. Dôležitý je aj na tvorbe a obnove bunkových membrán. Hlavnou zložkou lecitínu je cholín, ktorý je v tele premenený na acetylcholín, čo je látka, ktorá prenáša nervové impulzy. Vekom sa hladina acetylcholínu znižuje. 

Cholín je kľúčovou zložkou mozgového prenášača acetylcholínu. Acetylcholín má významnú úlohu v riadení pamäti a svalovej činnosti. 

Účinky lecitínu

Z hľadiska trávenia

môže optimalizovať hlien vo vašom čreve a týmto spôsobom podporiť korektný proces trávenia. Tento proces je uľahčený, v prípade dostatočného množstva hlienu dochádza taktiež k ďalšiemu pozitívnemu javu – ochrane stien čreva a ich štruktúr 4. Táto látka môže byť prospešná aj napriek tomu, že je vaše črevo z vyššie spomínaného hľadiska v dobrej kondícii – pozitívne vplýva aj v prípade syndrómu dráždivého čreva.

Srdce

V prípade kardiovaskulárnych ochorení, zdravia srdca, môže mať sójový lecitín pozitívny vplyv, najmä ak sa už nachádzate v rizikovej skupine s prejavmi, k akým patria vysoký krvný tlak alebo choroby srdca. Našli sme jednu malú štúdiu podporujúcu toto tvrdenie niektorých odborníkov na výživu, jednoznačne je v tejto oblasti potrebný významnejší výskum 5. Väčšiu podporu má vo vedeckej obci možnosť, že sójový lecitín môže pomôcť v znížení hladín zlého cholesterolu.

V oblasti mentálneho zdravia

Lecitín je zaujímavý tým, že obsahuje látku zvanú cholín. Tá je dôležitá pre komunikáciu na mozgovej úrovni. Klinický výskum predstavuje informácie o tom, že ak je vaša strava bohatá na cholín, môže to pozitívne vplývať na funkčnosť vašej pamäte. Rovnako môže byť osožný v prípade pacientov s Alzheimerovou chorobou. 

Účinky na pleť

Pleť môže taktiež ťažiť z prítomnosti lecitínu v strave – v oblasti hydratácie a regenerácie. Nachádza sa v niektorých preparátoch určených pre starostlivosť o pleť. Je využívaný pre vlastnosť zmäkčiť pokožku, čím obnovuje jej hladký povrch a napomáha správnej hydratácii.

1 položiek celkom
med lecitin 250 g final
MED + LECITÍN 250 g
Skladom (2 ks)
€7,50

Miešaný med s lecitínom.  

Kód: 306
Chováme vlastné včely
Chováme vlastné včely
od roku 2011
Konzultácie a poradenstvo
Konzultácie a poradenstvo
zdarma sú samozrejmosťou
Rodinná firma
Rodinná firma
s osobným a zodpovedným prístupom
Ručíme za kvalitu a pôvod
Ručíme za kvalitu a pôvod
našich produktov