Výhody echinacei

Echinacea purpurová

Jeden z najskloňovanejších prírodných liekov počas chrípkovej sezóny dokáže pomôcť pri infekčných ochoreniach dýchacích ciest a nachladnutiu.

Echinacea purpurová obsahuje hneď niekoľko účinných látok. Najvýznamnejšiu úlohu v zložení echinacei hrajú echinacín a polysacharidy. Majú silný vplyv na štart tvorby imunitných buniek, čím dokážu neuveriteľne posilniť obranyschopnosť celého organizmu.

Najbohatší obsah týchto látok má koreň rastliny, no nájdeme ich aj v ostatných častiach. Výskumy, ktoré používajú rôzne časti echinacei, sa rozchádzajú v názoroch, či je jej užívanie skutočne zdraviu prospešné.

Aké látky obsahuje?

Každá rastlinka echinacei purpurovej obsahuje viacero telu prospešných látok, ktoré sa vzájomne dopĺňajú, aby imunostimulačný efekt bol silnejší.

Najväčšie zastúpenie majú tieto látky:

  • Echinacín, podľa ktorého má rastlinka aj rodové meno, je látka, vďaka ktorej dochádza k posilneniu imunitného systému. Okrem toho podporuje aj lymfatický systém, aby fungoval správne a odvádzal škodliviny von z tela. Echinacín rovnako dokáže rýchlejšie hojiť povrchové zranenia.
  • Polysacharidy, rovnako ako echinacín, napomáhajú správnej funkcii imunitného systému. Polysacharidy sú pre telo zdrojom energie, preto je možné, že po užití echinacei pocítite viac sily na vykonávanie každodenných aktivít.
  • Flavonoidy sú považované za rastlinné antibiotiká. Chránia pred škodlivými účinkami voľných radikálov z prostredia, majú protizápalový a antibakteriálny účinok.
  • Triesloviny, alebo inak nazývané aj taníny, majú antioxidačný účinok proti voľným radikálom a zvyšujú tak obranyschopnosť organizmu. V tráviacej sústave pôsobia detoxikačne proti baktériám a vírusom. Aktuálne sú taníny skúmané pre svoje možné účinky proti rakovinovým bunkám.

Tieto látky dopĺňa skupina ďalších s menším zastúpením, a to napríklad silica, izobutylamídy, polyíny, polyény, alkaloidy, steroly, kyselina cichóriová a kyselina kávová.

Účinky echinacei

Podpora imunity

Imunitu ovplyvňuje v dvoch hlavných smeroch. Prvým z nich je stimulácia tvorby imunitných buniek a druhým zasa podpora lymfatického systému. To zaručuje vysokú obranyschopnosť proti ochoreniam hlavne mikroorganického pôvodu.

Proti zápalom

Súbor látok v echinacei má protizápalové účinky, čo jej dáva silu liečiť nielen ochorenia dýchacích ciest, ale aj zápaly uší, ústnej dutiny či močových ciest.

Hojenie rán

Ako sme spomínali v úvode, krémy a tinktúry z echinacei purpurovej sa hojne používali už v dávnej minulosti. Dokázali totiž urýchľovať zacelenie rán všetkého pôvodu. Rovnaký účinok má aj na jazvy, popáleniny, preležaniny či dokonca zákerné kožné ekzémy. Echinacea pôsobí aj protiinfekčne, čo tiež nie je na zahodenie pri liečení povrchových rán a škrabancov.

Spomaľuje starnutie

Antioxidačné účinky látok obsiahnutých v rastline dokážu čiastočne spomaliť starnutie buniek. Preto sa s obľubou využíva aj v kozmetickom priemysle. Samozrejme, že neočakávajte po prvom použití na tvár zázraky na počkanie. Echinaceu treba užívať pravidelne a účinky sú často nepatrné.

Priaznivé účinky na tráviaci systém

Echinacea má okrem iného i detoxikačné účinky, to znamená, že odplavuje škodlivé toxíny z tela organizmu. Keďže detoxikácia začína v práve v tráviacom trakte, môžete pocítiť zlepšenie trávenia a ľahší pocit. Zmierňuje leptanie žalúdočnej steny tráviacimi kyselinami v dôsledku nedostatku mucínu, čo spôsobuje brušné vredy.

Viac energie

Ako sme už vyššie spomínali, echinacea má bohaté zastúpenie polysacharidov. To prispieva k celkovej životnej vitalite. Echinacea dokáže pomôcť pri pocitoch vyčerpania a slabosti organizmu.

 

2 položiek celkom
med+pel+echinacea 250 g final
€8,50

Medová zmes na imunitu.

Kód: 261
apifyto echcinacea (2) final
€13,50

Vitamínový balzam pre posilnenie a regeneráciu.   

Kód: 1020
Chováme vlastné včely
Chováme vlastné včely
od roku 2011
Konzultácie a poradenstvo
Konzultácie a poradenstvo
zdarma sú samozrejmosťou
Rodinná firma
Rodinná firma
s osobným a zodpovedným prístupom
Ručíme za kvalitu a pôvod
Ručíme za kvalitu a pôvod
našich produktov