Ženy
V tejto téme sa viac zameriame na najčastejšie ženské problémy, akými sú bolestivá menštruácia a menopauza.
Bolestivá menštruácia
Menštruačné kŕče môžu niektoré dievčatá a ženy označiť ako bežnú bolesť, ktorú pociťujú s nástupom krvácania. Pre mnohé je to každomesačná záležitosť, pre iné výnimka. Bolestivá menštruácia, odborne nazývaná dysmenorea, postihuje najčastejšie dievčatá, ktoré začínajú menštruovať. Často sa zlepšuje s vekom alebo po narodení dieťaťa.
Vyznačuje sa tupou pulzujúcou bolesťou alebo kŕčmi, ktoré môžu vyrážať aj do spodnej časti chrbta. Tieto kŕče zvyčajne začínajú 1 až 2 dni pred menštruáciou, trvanie a intenzita je individuálna. Kým primárna dysmenorea nie je príznakom žiadneho ochorenia, pretože je súčasťou pravidelného cyklu a ovulácie, sekundárna dysmenorea sa spája aj s inou zdravotnou komplikáciou, ako napríklad endometriózou, teda ochorení, pri ktorom sa časti sliznice maternice dostávajú mimo nej.
Príčin, ktoré spôsobujú menštruačné ťažkosti, môže byť viac. Záleží na celkovej životospráve ženy. Nesprávne stravovanie, nedostatok vitamínov a minerálov, málo pohybu a najmä stres, ktorý pôsobí aj na hormonálnu sústavu, má vplyv na ťažkosti týkajúce sa menštruačného cyklu.
Bolesti a kŕče nie sú jediné komplikácie, ktoré sa môžu pri menštruácii objaviť. V tieto dni niektoré ženy pociťujú nevoľnosť, bolesti hlavy, nafukovanie, dezorientáciu, precitlivenosť na zvuk, svetlo, pach a dotyk, mdloby či únavu. Často sa objavuje hnačka, zápcha alebo zvracanie.
Menopauza a ako ju zvládnuť čo najlepšie
Menopauza, ľudovo nazývaná tiež „prechod“ je súčasťou klimaktéria. Je to obdobie, kedy žena prežíva posledné menštruačné krvácanie.
Aj keď sa tieto pojmy často zamieňajú, klimaktérium nie je to isté, čo menopauza. Menopauza je totiž len jedným z období klimaktéria.
Poďme si teda objasniť, čo je klimaktérium. Jedná sa o útlm činnosti pohlavných orgánov a stav, kedy sa končí plodné obdobie života ženy. Nastáva spravidla vo veku okolo 45 - 50 rokov. Trvať môže aj niekoľko rokov a má tieto fázy:
- Premenopauza. Menštruačné krvácanie je ešte v norme. Postupne však klesá hladina hormónov.
- Perimenopauza. Krvácanie je veľmi nepravidelné a s rôznou intenzitou.
- Menopauza. Je to obdobie posledného prirodzeného menštruačného krvácania.
- Postmenopauza. Trvalé obdobie, v ktorom sú pohlavné orgány vo fáze kľudu.
Ako prebieha menopauza? U každej ženy to môže byť iné. Kým niektorá ju zvládne bez väčších výkyvov, inú môžu potrápiť najmä tieto problémy v menopauze:
- Nespavosť, nočné prebúdzanie a horšie zaspávanie
- Náladovosť, precitlivenosť, úzkosť
- Problémy s pamäťou
- Návaly tepla a nočné potenie
- Osteoporóza – rednutie a zvýšená lámavosť kostí
- Nedostatok kolagénu, spojený s prejavmi na pokožke, vlasoch a nechtoch
- Problémy s krvným tlakom, zvýšené riziko chorôb srdca a ciev
- Nechuť na sex, znižovanie sexuálneho apetítu, podráždenie, svrbenie a suchosť pošvy.
Príčinou týchto prejavov je útlm produkcie progesterónu a estrogénu v tele ženy, čo je v období klimaktéria prirodzené. Tieto hormóny majú vplyv na činnosť srdca, mozgu, endokrinných žliaz a metabolizmu. Preto prechádza žena po menopauze výraznými fyzickými a psychickými zmenami.
Na tieto ženské ťažkosti máme k dispozícii riešenie v podobe programov na konkrétny problém.
S výberom včelích produktov konkrétne k vášmu zdravotnému stavu, vám radi a ochotne pomôžeme, kontaktuje nás prostredníctvom nášho emailu alebo chatu.