Čučoriedky - prírodný všeliek

Čučoriedky patria medzi jedno z najzdravších ovocí na svete. Okrem toho, že majú vynikajúcu chuť, doplnia organizmus vitamínmi, antioxidantmi a potrebnými minerálmi. Čučoriedky sú veľmi vhodným ovocím pre diabetikov, mierne znižujú hladinu cukru v krvi.

Nesmieme zabúdať ani na vlákninu, ktorá upravuje zápchu aj hnačku, pomáha vylučovať toxické látky z tela, znižovať hladinu cholesterolu.

Obsahujú
Vitamíny A, E, C, B1, B2, B6, kyselinu listovú, z minerálov je to najmä vápnik, železo, zinok, fosfor, meď, horčík a taktiež vysoké množstvá betakaroténu. Modrofialové sfarbenie je znak vysokého antioxidačného účinku.

Pozitívne účinky čučoriedok na ľudské zdravie

 • chránia imunitný systém a telové bunky pred voľnými radikálmi, zvyšujú odolnosť organizmu proti infekciám
 • pomáhajú pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení, udržiavajú zdravý cievny systém
 • čistia krv, omladzujú organizmus, dodávajú životnú energiu
 • regenerujú očné farbivo a zlepšujú videnie pri zlých svetelných podmienkach
 • pomáhajú pri hnačke iných črevných ťažkostiach a pri problémoch so zažívaním, aktivujú látkovú výmenu
 • preventívne pôsobia proti chrípke, prechladnutiu a nádche
 • znižujú hladinu cholesterolu a hladinu tuku v krvi, liečia chudokrvnosť
 • napomáhajú odvodňovaniu organizmu a zbavujú telo toxických látok (detoxikujú)
 • zlepšujú funkciu lymfatického systému
 • ochraňujú pred rakovinou prostaty a taktiež pôsobia preventívne na viaceré typy rakoviny
 • pomáhajú tlmiť zápaly a rýchlosť delenia buniek v črevách, ktoré sa považujú za rizikové faktory pre vznik rakoviny
 • pôsobia proti infekciám a pomáhajú pri kožných chorobách, udržiavajú zdravú kožu a zdravé vlasy
 • upokojujú nervy a miernia bolesti
 • miernia menštruačné bolesti, silné krvácanie, uľahčuje ženskému telu vyrovnať sa s klimaktériom 
 • čučoriedky majú mimoriadne vysoký obsah karoténov, vlákniny, vitamínu C, 
 • čučoriedky sú výborným prostriedkom proti hnačkám a črevným poruchám, zvyšujú vylučovanie moču a pomáhajú pri zápale močového mechúra, znižujú hladinu cholesterolu a krvných tukov, pôsobia preventívne proti infekciám, posilňujú imunitný systém, pomáhajú pri chudnutí, majú antibakteriálne účinky

Čučoriedky obsahujú látky s antibakteriálnymi účinkami (antokyaníny), ktoré sú veľmi účinné proti niektorým baktériám, napr. proti baktérii E. coli, ktorá je hlavnou príčinou mnohých gastrointestinálnych ochorení.

Čučoriedky plné antioxidantov

Antioxidanty chránia bunky organizmu pred voľnými radikálmi - sú to nestabilné molekuly, ktoré môžu poškodiť vaše bunky a prispieť k starnutiu a chorobám, ako je rakovina. Čučoriedky majú najvyššiu antioxidačnú kapacitu zo všetkých populárnych druhov ovocia a zeleniny. Hlavné antioxidanty v čučoriedkach patria do rodiny polyfenolov antioxidantov nazývaných flavonoidy. Najmä jedna skupina flavonoidov - antokyaníny - je zodpovedná za mnohé z týchto prospešných účinkov na zdravie.

Čučoriedky na imunitu

Čučoriedky majú mimoriadne vysoký obsah karoténov, ktoré chránia imunitný systém a bunky pred baktériami. Vysoká koncentrácia vitamínu C pôsobí preventívne proti infekciám a prechladnutiu. Tanín má protizápalové účinky a ničí baktérie.

Čučoriedky pomáhajú pri zápale močového mechúra

Čučoriedky zabraňujú šíreniu bakteriálnej nákazy (ktorá sa môže močovými cestami dostať do močového mechúra) a sú preto veľmi účinným pomocníkom v boji proti opakovaným infekciám močových ciest a zápalom močového mechúra. Okrem toho obsahujú látku, ktorá nedovoľuje baktériám zachytiť sa na sliznici močového mechúra a močovej rúry.

Čučoriedky pre zdravé srdce

Oxidácia "zlého" LDL cholesterolu je rozhodujúcim krokom v procese srdcového ochorenia. Antioxidanty v čučoriedkach sú silne spojené so zníženými hladinami oxidovaného LDL cholesterolu. Preto sú čučoriedky veľmi zdravé a prospešné nášmu srdcu.

Čučoriedky znižujú krvný tlak

Niekoľko štúdií spája konzumáciu čučoriedok s výrazným znížením krvného tlaku. Vysoký krvný tlak je zaradený ako jeden z rizikových faktorov pre srdcové choroby, konzumácia čučoriedok denne môže byť jednoduchý a chutný spôsob, ako podporiť vaše zdravie srdca znížením tlaku.

Čučoriedky na mozog

Oxidačný stres môže urýchliť proces starnutia mozgu, čo negatívne ovplyvňuje funkciu mozgu. Toto ovocie chráni mozog pred následkami stresu, a taktiež môže znížiť riziko ochorenia mozgu v súvislosti so starnutím, ako je napr. Alzheimerova choroba alebo demencia. Podľa niektorých štúdií môžu čučoriedky výrazne zlepšiť pamäťové, ale i motorické schopnosti.

Chováme vlastné včely
Chováme vlastné včely
od roku 2011
Konzultácie a poradenstvo
Konzultácie a poradenstvo
zdarma sú samozrejmosťou
Rodinná firma
Rodinná firma
s osobným a zodpovedným prístupom
Ručíme za kvalitu a pôvod
Ručíme za kvalitu a pôvod
našich produktov